Budowa wymarzonego domu nie jest prosta. Często niektóre wyśnione rozwiązania nie są technicznie możliwe do zrealizowania, a kompromisy na które idą firmy budowlane prowadzą do niezadowalającego efektu końcowego. W takich przypadkach może przydać się pomoc profesjonalnego architekta. Kiedy warto skorzystać z jego usług i jakie korzyści moża wynieść współpracując kompleksowo z ekipą i projektantem z jednej firmy?

 

Architekt a projektant wnętrz

Na samym początku trzeba rozróżnić te dwa pojęcia. Architekt to zajęcie szersze – może on być projektantem wnętrz, jednak zajmuje się również planowaniem całego budynku od podstaw – chodzi tu o rozstaw pomieszczeń czy montaż instalacji. Zawód projektanta wnętrz skupia się na dekoracji i wykorzystaniu przestrzeni już w domu lub mieszkaniu dostępnej.

Jeśli planujesz postawienie domu jednorodzinnego, będziesz chciał skorzystać z usług architekta. Dobrze jeśli będzie on również zajmował się wnętrzami – masz wtedy pewność spójnej wizji i kompleksowej współpracy. Poprawić tempo i jakość budowy może skorzystanie z usług firmy, zapewniającej kompletne usługi i oferującej wsparcie ekipy budowlanej współpracującej z architektem. Z usług projektanta wnętrz skorzystasz podczas remontu swojego domu lub mieszkania. Dobrze jest kiedy również i on ma swoją ekipę, z którą ściśle współpracuje – zmniejsza to ryzyko niespójności i popełnienia przez budowlańców błędu.

 

Kiedy warto skorzystać z usług projektanta wnętrz?

Przez laików pozycja projektanta wnętrz jest często bagatelizowana. Wydaje im się, że mają pomysł na wnętrze, jednak często wynika z tego kompletny miszmasz, lub pomieszczenie zupełnie bez charakteru. Projektant to osoba z odpowiednim wykształceniem, znająca się na architektonicznych i stylistycznych nurtach, potrafiąca je łączyć i mieszać tak, aby się nie gryzły. Pomieszczenia w których przebywamy na co dzień oddziałują na naszą psychikę, a designer wnętrz pomoże nam dobrać kolor i rozwiązania estetyczne, które będą cieszyć oko i (podświadomie) umysł.

Umiejętności profesjonalnego architekta lub projektanta wnętrz warto wykorzystać szczególnie podczas przeprojektowywania wnętrz zbudowanych w specyficzny i niecodzienny sposób, tak by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń i nie zdecydować się na rozwiązanie, które w dłuższym okresie czasu okaże się niepraktyczne. Usługi specjalistów docenią również osoby remontujące kuchnie lub łazienki. To pomieszczenia użytkowe, często poddawane działaniu wilgoci – warto więc poradzić się specjalisty w zakresie przedłużania szybów wentylacyjnych czy wyboru materiałów, z których będą wykonane sprzęty i wykończenie do kuchni lub łazienki.