Projekt to pierwsza część podczas budowy lub remontu domu. Przed domownikami staje jednak najpoważniejsze zadanie – wykończenie inwestycji. Ekipy budowlane i remontowe to w Polsce grupa zagadkowa i znalezienie tej odpowiedniej często wydaje się graniczyć z cudem. Kto może nam pomóc w szukaniu ekipy remontowej i gdzie znajdziemy ogłoszenia fachowców?

Poszukiwania wykonawców

Najlepiej je zacząć od rozmowy z architektem, któremu powierzony był projekt budynku. To właśnie projektanci najczęściej współpracują z ekipami wykonawców i wiedzą, które lepiej odnajdą się w realizowaniu prac. Czasami można skorzystać z usług firmy, która zatrudnia zarówno projektantów jak i wykonawców. To znacząco ułatwia cały proces, ponieważ cały zespół jest dobrze zgrany – wtedy można liczyć na naprawdę porządne wykonanie projektu.

Jeśli architekt nie potrafi nam doradzić to zawsze o pomoc możemy zapytać rodzinę lub znajomych. Dzięki temu dowiemy się, które ekipy są zaufane a które mogą próbować oszukiwać inwestora. Taka weryfikacja nie pochodzi jednak od specjalistów, dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto dokładnie rozważyć wszystkie plusy i minusy danego zespołu.

Porównywanie ofert

Na samym początku warto sprawdzić, jak wycenia się dana firma remontowa. Należy poprosić o ofertę wyodrębniającą koszty robocizny, materiałów i sprzętu dla każdego kolejnego etapu realizacji. Istotne jest również sprawdzenie, w jaki sposób rozlicza się firma. Istnieją dwa rodzaje wynagrodzenia – ryczałtowe oraz kosztorysowe. Ryczałt wiąże się z odgórnym rozliczeniem przez firmę kosztów i ustalenia stałej kwoty, która zostanie zapłacona za usługę. W przypadku umowy kosztorysowej, koszta związane z wykończeniem mogą się zwiększyć. Jeśli nie masz zaufania do firmy lub nie chcesz przekroczyć budżetu, szukaj firm, rozliczających się ryczałtowo.

Pod uwagę należy wziąć cenę materiałów i robocizny, aby zachować odpowiednią proporcję i nie dać się oszukać ekipie, która licząc sobie krocie za robociznę, zdecyduje się na niskiej jakości materiały. Tutaj też wychodzi przewaga firm świadczących kompleksowe usługi, ponieważ posiadają one własnych dostawców, lub w niektórych przypadkach nawet własne magazyny pełne odpowiedniego typu materiałów.

Sprawdzanie innych realizacji

Warto dowiedzieć się, jak dana firma remontowa wcześniej poradziła sobie z wykonaniem realizacji zleconych np. przez innych inwestorów. Można skontaktować sie z takimi osobami i samemu przyjść obejrzeć wnętrze lub poszukać zdjęć w internecie. Firmy świadczące usługi kompleksowe często posiadają nie tylko galerie realizacji na swoich stronach, a nawet specjalne showroomy, w których znajdziesz przykładowe wnętrza zaprojektowane przez architektów i wykonane przez budowlańców z danej firmy. Na serwisach internetowych warto również poszukać opinii na temat danej ekipy. Pomogą w tym na pewno grupy dla specjalistów na Facebooku, fora internetowe czy typowe serwisy z ogłoszeniami.