Jeśli planujesz prace remontowe lub wykończeniowe w łazience w tym roku, to czeka Cię naprawdę spory wybór modnych wzorów. W ofertach znajdziesz zarówno klasyczne i stonowane czernie i biele, wzory marmurowe, jak i zupełne i abstrakcyjne nowości, takie jak heksagony czy strukturalne płytki 3D. Możliwości wyboru wśród trendów jest wiele, jednak co będzie najbardziej odpowiadało Twoim gustom? Poniżej kilka odmiennych propozycji – może któraś spodoba się tobie?

Niesłabnąca popularność cementu

Chociaż są popularne od ponad dekady, to te wzorzyste, inspirowane południem płytki nadal często trafiają do łazienek konsumentów, oraz do showroomów i na wystawy producentów. To dlatego, że ten rodzaj wyrobu ceramicznego daje wytwórcy możliwość eksperymentów z wzorem i kolorem, a co za tym idzie – można je dostosować pod naprawdę wiele gustów. Ostatnio popularne stają się również płytki mniej wzorzyste, bardziej zrównoważone, a także takie, nawiązujące do estetyki wabi-sabi, czyli akceptowania niedoskonałości – mają one przetarty, lekko zużyty wygląd.

Nieśmiertelny marmur

Kamienne i marmurowe płytki to coś, czego nie da się zastąpić. Naturalne, kamienne wzory dodają rustykalnego klimatu wnętrzom, same płytki są natomiast bardzo solidne. W tym sezonie pojawiły się jednak tańsze zamienniki z porcelany, które poprzez naniesienie na nich wzorów świetnie oddają naturalny wygląd marmuru. Szczególnie świetnie w kuchniach i łazienkach prezentują się płytki wielkoformatowe z wzorami naturalnego kamienia. Tworzą one niezwykłe wrażenie spójności na ścianie i w dobrze oświetlonym pomieszczeniu sprawdzą się nawet w dość ciemnych kolorach.

Płytki metaliczne

Połyskliwe płytki metaliczne zyskują na popularności od kilku sezonów. Blasku nadaje im nałożenie specjalnej, metalicznej warstwy lub zatopienie w nich elementów wykonanych z metalu. Naturalne kolory brązu czy srebra świetnie podkreślą i dodadzą blasku każdej ciemnej łazience. Zastosowanie podobnej powłoki możliwe jest też w przypadku mebli łazienkowych, należy jednak pamiętać o umiarze. Zbyt połyskliwa łazienka może wyglądać kiczowato, dlatego chcąc użyć w projekcie płytek metalicznych przeznaczmy na to tylko część łazienki, resztę wykładając pasującym lub kontrastującym kolorem.

Płytki heksagonalne i 3D

Ten rodzaj płytek może zupełnie odmienić Twoją łazienkę. Tutaj również trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić, szczególnie z płytkami 3D, które nadadzą ścianie nową fakturę – szeroki wybór tego rodzaju wykończenia pozwala jednak na odpowiednie dobranie pożądanej głębokości i wypukłości struktury. Płytek heksagonalnych również należy używać z rozwagą, jednak wykończenie jednej ściany takim rodzajem materiału przełamie z pewnością monotonię łazienkowego designu.

Lastryko i zellige powracają

Płytki lastryko to już nie to samo co kiedyś – teraz pojawiają się na największych wystawach ceramicznych w Europie. To co jeszcze niedawno uznane było za kicz, teraz powraca w nowym, designerskim stylu. Dzięki lastryko możliwe są eksperymenty z fakturą a także wizualną głębokością materiału.

Na fali akceptacji niedoskonałości powracają również płytki zellige. Są niewielkie, kolorowe, połyskliwe i wyglądają na lekko niewykończone. Królują szczególnie w Maroko i krajach śródziemnomorskich i przełamują królujący na północy trend monochromatycznych i jednolitych łazienek.