Mozaiki – jak dobrać odpowiednie płytki ozdobne

Mozaiki to ozdobne wzory złożone z niewielkich, często nieregularnych płytek. Są świetnym elementem ozdobnym, który może złamać jednolitość łazienki. Nie muszą one być wykonane z ceramiki. Popularyzują się między innymi mozaiki szklane, z kamienia naturalnego czy pokryte metalem. Jak dobrać płytki i z czego można wybierać?

Gdzie stosować mozaiki?

Mozaiki można stosować zarówno na ścianach, jak i podłogach. Wykorzystywane są również w wykładanych ceramiką brodzikach czy po zewnętrznej stronie wanny. Mozaiki stosuje się też w miejscach, które narażone są na działanie wilgoci – ważny jest jednak wybór odpowiedniego materiału. A jakie mozaiki znajdziesz u dystrybutorów?

Materiały używane do produkcji mozaiki:

Do produkcji mozaiki wykorzystuje się nie tylko ceramikę, ale też inne materiały. Czym dokładnie charakteryzują się różne typy mozaiki?
Kamień naturalny – takie płytki wytwarza się z marmuru, trawertynu, kwarcu czy łupków. Z tego typu materiału można tworzyć wiele wzorów, jest on często stosowany również w miejscach narażonych na wilgoć.
Szkło – cechują się niską nasiąkliwością. Mogą mieć wiele różnych form – wytwarza się je ze szkła witrażowego, matowe, błyszczące lub z domieszką brokatu.
Metalowe – są to blaszki z miedzi, brązu lub aluminium, naklejane na ceramiczne płytki.
Drewniane – Twarde i odporne na ścieranie. Niestety – są narażone na wilgoć.

Kształty i układanie mozaiki

Produkowane obecnie płytki mogą mieć naprawdę dowolne kształty. Popularne stają się mozaiki nie tylko oparte na kwadratach. Obecnie coraz częściej spotyka się wzory układane z heksagonów czy nieregularnych kształtów. Mozaiki sprzedawane są w formie plastrów o różnych wymiarach – są połączone ze sobą plastikową siatką lub specjalnym papierem. Dzięki temu układanie wzorów staje się dość proste – plaster trzeba nakleić jak płytkę, następnie nałożyć fugę i po jej związaniu się – umyć płytki. Jeśli chcesz mieć w swojej łazience naprawdę oryginalną mozaikę, to polecamy wybór płytek z kamienia naturalnego bo mają one niepowtarzalne, naturalne wzory. Jeśli szukasz czegoś naprawdę solidnego, to polecamy płytki z pokryciem metalowym lub szklane. Oba rodzaje cechują się niską lub wręcz zerową nasiąkliwością (w przypadku szkła), płytki metalowe są jednak również odporne na zarysowania i bardzo łatwe do wyczyszczenia.