Jak rozświetlić ciemną łazienkę?

Jeśli Twoja łazienka jest pomieszczeniem bez okna, to kreuje to kilka problemów, o których warto pomyśleć przed rozpoczęciem budowy. Warto pamiętać, że jest to pomieszczenie w którym gromadzi się wilgoć, dlatego należy zainstalować odpowiedni wywietrznik. Największym wyzwaniem w łazience bez okna jest jednak projekt oświetlenia i kolorów, tak by była w odpowiedni sposób rozświetlona.

Dobór kolorów

Jasne kolory potrafią zdziałać cuda nawet w zacienionych wnętrzach. Dobrze jest postawić na duże, jasne płytki, ze wzorami naturalnego kamienia, lub takie w jasnych, pastelowych barwach. Istotne są nie tylko kolory ścian, ale również ceramiki i dodatków. Muszla toaletowa i umywalka powinny być utrzymane w jasnych barwach i nowoczesnych formach – najlepiej zastosować takie o zaoblonych kształtach.

Dobierając wyposażenie i dodatki warto postawić na jednolitość kolorystyczną. Zbyt mocno kontrastujące z jasnymi ścianami meble mogą przynieść zupełnie odwrotny efekt i pomniejszyć pomieszczenie. Jeśli szukasz ciemnych akcentów, to powinny one być drobne i nierzucające się oczy. Nawet takie elementy jak ręczniki w odpowiednim kolorze mogą wpłynąć na odbiór wystroju łazienki.

Oświetlenie

Dobrze rozmieszczone oświetlenie sufitowe może znacząco zmienić oblicze naszej łazienki. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na umieszczenie lamp w miejscach, które mogą pozostać zacienione, na przykład w rogach pomieszczenia. Warto również zastosować dodatkowe rozwiązania, takie jak kinkiety nad lustrem czy paski LED, dodatkowo doświetlające zacienione miejsca.

Elementy szklane

To one potrafią iluzorycznie powiększyć rozmiar pomieszczenia oraz je rozjaśnić. Kompletnie szklanym elementem w takiej łazience powinna być kabina prysznicowa, nie ograniczająca dopływu światła tak, jak kotara czy zasłona. Jeśli w naszej łazience nie ma okien, dobre jest zamontować szybę w drzwiach od łazienki. Pozwoli ona na wpuszczenie naturalnego światła z innych pomieszczeń.

Co natomiast z lustrami? W ciemnych pomieszczeniach powinny być one duże i tworzyć wrażenie dodatkowej przestrzeni, kontrastującej z naturalną klaustrofobiczną ciemnością. Co więcej lustra naturalnie odbijają światło, więc wprowadzą go więcej do pomieszczenia. Warto zaopatrzyć się w więcej niż jedno duże lustro. Zamontowane w dobrym miejscu może odbijać więcej światła, a co za tym idzie – rozświetlić łazienkę!