Meble RTV w salonie – jak dobrać takie, które szybko się nie zestarzeją

Dobór szafki pod sprzęt RTV często traktuje się po macoszemu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak nieodpowiednia szafka RTV może zepsuć wygląd całego salonu i ograniczyć funkcjonalność sprzętów, prowadząc do niepotrzebnej irytacji. Jak dobrać szafkę RTV tak by służyła długo i dobrze pasowała do stylu pomieszczenia?

 

Wybór? Nie na koniec

Większość osób podczas tworzenia projektu salonu skupia się raczej na innych meblach, akcesoriach czy stole. Tymczasem to szafka RTV często jest wyeksponowana w głównym punkcie pomieszczenia, bo to przecież na niej ustawia się telewizor, ale nie tylko. Dobra szafka RTV powinna pomieścić wszystkie Twoje sprzęty, dlatego jej wybór wcale nie jest taki prosty. Inny model wybierzemy jeśli mamy 32 calowy TV którego używamy sporadycznie jako drugiego monitora do filmów, inny jeśli jesteśmy zapalonymi graczami z wielkim ekranem i rozległym systemem audio.

To właśnie dlatego wyboru powinno się dokonywać najlepiej jeszcze na poziomie dobierania sprzętu do salonu. Jeśli już go posiadamy – wybierzmy szafkę, która pomieści wszystko – od telewizora, przez konsolę po nowe głośniki. Liczą się więc nie tylko wymiary mebla, ale również ilość i rozmieszczenie półek, a nawet takie ułatwienia jak otwory na kable. Jeśli posiadasz konsolę i chcesz podłączyć do niej soundbar i 55 calowy telewizor, na pewno docenisz to, że kable nie będą się plątać po podłodze.

Pamiętaj, że wymiary Twojej szafki to podstawa jej wizualnej prezentacji. Jeśli będzie za wysoka, może wyglądać jak klockowata, komunistyczna komoda. Co gorsza kąty widzenia również nie będą najlepsze, jeśli na za wysokim meblu będzie stał telewizor.

 

Pasująca do wystroju salonu

Oczywiście wybierając szafkę RTV bierz pod uwagę wystrój swojego salonu. W modernistycznych i minimalnych wnętrzach sprawdzi się wiele rodzajów szafek – na pewno dobierzesz taką, która będzie pasowała, bo obecnie w wykończeniu wnętrz królują proste formy i jednostajne kolory. Idealnym rozwiązaniem dla małych salonów są wiszące szafki RTV i wiszące na ścianach telewizory. Wtedy mebel nie musi być szeroki jak ekran, wystarczy że będzie funkcjonalny i zmieszczą się na nim wszystkie dodatkowe sprzęty. Co innego wnętrza rustykalne. Tutaj modernistyczne, podwieszane meble nie sprawdzą się dobrze. Odpowiednim doborem będą tutaj proste, drewniane regały, również w stylu retro.

Meble RTV to często multimedialne serce domu. Jeśli jesteś kolekcjonerem winyli lub gier – wybierz taką szafkę, która nie tylko pomieści Twój zbiór, ale też dobrze go wyeksponuje. Przy dobrze dobranych meblach kolekcje multimedialne mogą zadziałać jak pasujące dodatki. Do tego jest to opcja o wiele praktyczniejsza, ponieważ zawsze będą na wierzchu.